Prečo nás hamburger a kola robí šťastnými?

Vstrebávanie esenciálnej aminokyseliny tryptofánu, ktorá stimuluje v mozgu tvorbu hormónu šťastia (serotonínu) závisí od správnej funkcie žalúdka. U osôb nad 50 rokov je táto schopnosť vstrebať dôležitý tryptofán znížená a ďalej výrazne klesá. Podobným problémom však môžu trpieť aj mladší ľudia pri rôznych chorobách tráviaceho ústrojenstva, prípadne v dôsledku užívania niektorých liekov a v nemalej miere v prípade nadmerného užívania alkoholu. Pre zvýšenie príjmu tryptofánu (ktorý obsahuje aj zvýšené množstvo vitamínu D) v strave môžeme robiť nasledovné. Platí, že je potrebné konzumovať dostatočné množstvo bielkovín (nie všetky bielkoviny ho však obsahujú dostatok a nie vo všetkých sa nachádza vo forme, ktorá je dobre spracovateľná pre naše mozgové bunky). Prítomnosť a dostupnosť tryptofánu v mozgu zabezpečia rýchle cukry. Sú to napríklad – glukóza, fruktóza a nenasýtené mastné kyseliny či živočíšne bielkoviny.

burger

Jedzme tučné ryby – losos, sardinky, makrela, tieto obsahujú najviac omega 3 nenasýtených mastných kyselín, nazývaných tiež esenciálne mastné kyseliny. Organizmus ich sám nedokáže vyrobiť, a preto je nutné ich telu dodávať v potrave! Majú vplyv najmä na správne fungovanie nervového systému. Umožňujú totiž výmenu serotonínu medzi neurónmi a stabilizujú náladu. Sú tiež bohaté na vitamín D a môžu pôsobiť proti únave. Jesť ich môžete na obed, ale aj na večeru pred spaním, pretože nenarušujú trávenie.  

cola

Zdrojom esenciálnej aminokyseliny tryptofánu, ktorý predchádza sérotonínu označovanému ako hormón šťastia, sú aj vajcia!Aj cestoviny a cereálie sú na tryptofán bohaté a okrem neho obsahujú aj sacharidy, ktoré veľmi potrebuje mozog. Ak sa totiž nestravujeme správne a mozog nie je dostatočne zásobený, cítime sa unavení a naša nálada klesá. Ďalej, červené mäso obsahuje množstvo proteínov, železa a tryptofán. Aby sme si však nenarušili spánok, vyhnime sa jeho konzumácii na večeru. Taktiež by sme ho nemali jesť s mliečnymi výrobkami. To by sa zablokovalo vstrebávanie železa z mäsa a vápnika z mlieka v črevách.
Čo je však komické, zdanlivo nezdravé jedlo ako je „fast food“ môže pomôcť k zdraviu.

A to zlepšením prísunu tryptofánu do tela zo sacharidov v ňom obsiahnutých. Typickým pokrmom ideálnym pre dostupnosť tryptofánu v mozgu je teda kombinácia hamburgeru, smažených hranolčekov a sladkej koly. Takže na tvrdení, že toto jedlo sa môže stať silne návykovým niečo bude.