Nárazové diéty. Ide o úmyselné nutričné obmedzenie s výnimkou vody po dobu dlhšiu než 12 hodín. Výsledkom by malo byť, aby telo spálilo tuk na energiu a tak stratilo časť váhy v krátkom čase. V závislosti na metóde je však riziko straty aj svalovej hmoty. Tieto diéty sú často nebezpečné pre zdravie a lekári ho rozhodne neodporúčajú.
Neexistujú žiadne potraviny ani tabletky a doplnky výživy ktoré by vás zázračne zbavili tuku. Niektoré látky obsiahnuté v týchto „veciach“ môžu byť dokonca priamo nebezpečné alebo aj smrteľné. Pokiaľ sa chcete cítiť zdravšie a žiť dlhšie, je potrebné sa zamerať na zmenu životného štýlu.
Nechcené chudnutie
V prípade neúmyselného úbytku na váhe je častou príčinou svalovej atrofie, straty tekutín alebo ich vzájomnou kombináciou. Nechcený úbytok na váhe je považovaný za problém vtedy, ak dospelý jedinec stratil aspoň 10% telesnej hmotnosti v priebehu pol roka alebo 5% za mesiac. I menšia strata hmotnosti môže byť u staršieho jedinca dôvod k obavám. Úbytok na váhe môže nastať v priebehu ochorenia, zmenami v metabolizme, hormonálnymi zmenami alebo liekmi. Podvýživa môže ovplyvniť imunitu, hojenie rán, svalovú silu aj s dýchaním, kapacitu a vyčerpanie obličiek, termoreguláciu, menštruáciu. Taktiež vedie k nedostatku vitamínov. Ku stratám živín môže dôjsť z dôvodu zvracania, hnačky, fistuly a stómie. Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc sa v prípade 35% pacientov prejaví závažné chudnutie, pľúcna kachexia, zahŕňajúca zníženie svalovej hmoty. Čím viac jedinec chudne, tým je prognóza horšia.
Ďalším dôvodom straty hmotnosti môže byť rakovina. Je veľmi častou a niekedy až fatálnou príčinou nevysvetliteľného chudnutia. Ide najmä o rakovinu gastrointestinálneho charakteru, prostatického, hepatobilárneho charakteru alebo ďalej vaječníkové, hematologické alebo pľúcne malignity. AIDS môže tiež v niektorých prípadoch spôsobiť chudnutie.