Sediac v kaviarni čakáte na obsluhu, ale namiesto usmievavej čašníčky vás osloví robot s otázkou: „čo si dáte?“ Hádate dobre, toto nie je príbeh zo sci-fi film, ale japonská realita. Tak, ako gejše či paličky na jedenie, patrí k technologickému pokroku Japoncov, no oni zachádzajú ešte ďalej. Sociálnu oblasť prepájajú s pokrokom a pritom im pomáha umelá inteligencia. Roboty si svoje miesto už našli v školách či nemocniciach, a teraz začínajú pracovať aj v kaviarňach.
Dáte si niečo?
Snahou japonských vývojárov nie je pripraviť ľudí o pracovné miesta, ale práve naopak, roboty-čašníci boli vyvinutí práve so zámerom pomôcť ľuďom s telesným postihnutím. S ich pomocou by sa pacienti takto postihnutí už nemuseli izolovať od vonkajšieho sveta, ale mohli by sa vrátiť do pracovného procesu aj sociálneho života. Nadšenie lídrov projektu po prvých testoch hovorí o snahe dať týmto ľuďom šancu voľne pracovať takým spôsobom, ako sami chcú.
Obsluhovať budú antropomorfné roboty s nemom OriHime-D, ktoré vyvinula spoločnosť Ory Laboratory. Stroje vážia 20kg, merajú 120 cm, sú vybavené zvukovými reproduktormi, kamerou a internetovým pripojením, ktoré zabezpečuje prenos obrazových aj zvukových záberov. Na základe internetu sa dá robot ovládať aj na diaľku prostredníctvom tabletu či počítača, dokonca je možné ich ovládať aj výlučne očami, čo má fantastické využitie práve s kontaktom ľudí, ktorí sú pokročilým štádiom choroby úplne znehybnení.
Ďalšie testy
V auguste sa uskutočnili prvé úspešné testy. Možnosť ovládať robota mal Nozomi Murata, ktorý je postihnutý chorobou s postupným slabnutím kostrových svalov.
Vo svete umelej inteligencie nie je spoločnosť Ory Laboratory nijakým nováčikom. Vyvinuli už menšie verzie robotov, ktoré sú bežne využívané v japonských telekomunikáciách. Pri chorobe alebo absencii zamestnanca je robot schopný zastúpiť ho. Výrobcov teraz čaká ostrá skúška, totiž v Tokiu otvoria kaviareň pre hostí od 26.11. do 7.12 tohto roka, a v nej budú ľudí obsluhovať tieto stroje ovládané ľuďmi. Ak sa to všetko vydarí podľa predstáv konštruktérov, tak v čase konania olympijských a paralympijských hier v Japonsku, v Tokiu, v roku 2020, by táto jedinečná kaviareň mohla začať stálu prevádzku. Týmto chcú vyslať do sveta signál, že aj napriek postihnutiu dokážu byť dobrými hostiteľmi. Všetci im budeme držať palce.