Dajte zbohom vodnému kameňu

To, aká voda preteká vašim potrubím neovplyvníte. Záleží to totiž od toho, aké podložie sa nachádza na miestach, ktorými sa dostáva do vášho bytu. Ak obsahuje nadmerné množstvo vápnika, spôsobuje usádzanie vodného kameňa. Hovoríme o takzvanej tvrdej vode.

umyvadlo
 
Problémom vodného kameňa nie je iba estetická stránka. Zanáša najme spotrebiče v domácnosti. Asi najviac trpí práčka a umývačka riadu, ale taktiež rýchlovarná kanvica alebo taká žehlička. Časom však poškodzuje aj samotné rúrky, ktorými voda preteká a spolu s nimi batérie. Preto, by ste tento problém nemali podceňovať.
 
Ak bývate v rodinnom dome, riešením je zmäkčenie samotnej vody. Existuje mnoho prípravkov, ktoré nalejete alebo nasypete priamo do studne a oni sa už o tú správnu kvalitu vody, postarajú za vás. Ak však vodu používate aj na pitie a varenie, pred kúpu sa v predajni poraďte. Nevhodnými prípravkami by ste si totiž mohli spôsobiť zdravotné problémy.  V paneláku túto možnosť nemáme, zmäkčujúce prípravky však môžete používať priamo v spotrebičoch, ktoré sme spomenuli vyššie.
 
Ak už sa vodný kameň objavil na batériách, alebo spotrebičoch, existuje viacero spôsobov, ako sa ho zbaviť. Hlavnú úlohu bude v tomto prípade hrať ocot. Keďže ide o kyselinu, zásaditý vápnik odstráni najjednoduchšie.

bateie
 
Najlepším spôsobom ako vyčistiť kanvicu, je samozrejme obyčajný ocot.Zriedite ho mierne s vodou a necháte prevariť. Následne však kanvicu nechajte zopárkrát zapnutú iba s čistou vodou. Ak by ste si hneď po jej odvápňovaní, vodou zaliali kávu, boli by ste veľmi nepríjemne prekvapení. Podobný účinok má i sóda a soľ, ocot však patrí k najsilnejším čističom.
Na zanesené batérie, alebo hlavicu od sprchy najlepšie zaberá kyselina citrónová.Vyčistil by ich aj ocot, ten však môže na lesklých povrchoch zanechať nepekné škvrny, ktoré sa veľmi ťažko odstraňujú.
Práčku, umývačku riadu, alebo mysu na toalete nemusíte vôbec šetriť.Pokojne do nich nalejte čistý a ničím neriedený ocot. Nemá im totiž ako uškodiť.