Prečo sa po prehýrenej noci, ráno dostaví opica?

Každý si už svoju opicu v živote zažil. Samozrejme česť výnimkám. Niekto tento ranný stav prežíva horšie, iný lepšie. Prečo je to tak? Každý organizmus jednoducho funguje inak. Niekto môže vypiť litre alkoholu a ráno necíti nič. Druhý, si však večer dá dva poháre vína a je mimo celý nasledujúci deň. Svoju úlohu zohráva taktiež naša genetická výbava, vek, pohlavie, či celková fyzická kondícia. Opicu by sme mohli opísať niekoľkými slovami. Smäd, bolesť hlavy, nechutenstvo, malátnosť, rýchli tep a iné nepríjemné pocity.
Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo to tá „opica“ vlastne je?

přípitek

Smäd
Pocity nadmerného smädu, spôsobuje dehydratácia celého organizmu. Alkohol negatívne vplýva na činnosť našich obličiek. Čím viac vypijete, tým sú menej schopné vykonávať svoju hlavnú úlohu, teda filtráciu krvi. Časť tekutín, ktoré sú cez obličky prefiltrované, putuje späť do tela. Pokiaľ sú však „otupené“ alkoholom, všetka voda sa nám z tela dostáva ihneď von. Preto ráno pociťujeme nadmerný smäd.

Bolesť hlavy
Točenie, alebo bolesť hlavy spôsobuje najmä spomínaná dehydratácia, ale taktiež naše cievy. Alkohol ich totiž rozširuje. Táto skutočnosť stojí aj za zrýchleným tepom a celkovou malátnosťou.

kocovina

Žalúdok „na vode“
Nechutenstvo, niekedy i zvracanie, spôsobuje vysoké množstvo žalúdočnej kyseliny, ktorá dráždi žalúdok. Alkohol podporuje jej produkciu. Ide v podstate o akúsi obrannú funkciu organizmu. Ten totiž alkohol vníma ako jed a preto sa mu snaží brániť. Žalúdočná kyselina môže spôsobiť aj pálenie záhy.

Malátnosť a únava
Po nadmernej konzumácii alkoholu, je náš spánok síce tvrdý, ale nekvalitný. Preto musíme väčšinou opicu dospávať.

Prvá pomoc

Ak, existuje viacero babských rád, účinné prostriedky však nájdete aj v lekárni. Väčšinou ide o rozpustné tablety, alebo prášky, ktoré majú za úlohu bojovať so všetkými spomínanými záležitosťami. Kvalitný spánok a dostatok tekutín, však nahradí len máločo.