Bežne používaný vtip hovorí, že ozajstný domov je tam, kde sa wi-fi pripojí k Vášmu mobilnému zariadeniu sama. Ďalšou skutočnosťou je, že wi-fi sa už dnes radí k najzakladanejším ľudským potrebám vo známej Maslowovej pyramíde. Wi-fi je skrátka všade a fungovanie bez nej, si už dnes vie málokto predstaviť. Lenže nie je wi-fi ako wi-fi a nie všetky routery vedia rovnaké veci.
Tým sa dostávame k hlavnému problému, ktorým je podcenenie výberu vhodného routeru a potom prichádzajúca následná nespokojnosť s dosahom či stabilitou signálu. Pritom práve od tejto magickej škatuľky sa odvíja všetka funkčnosť, náročnosť nastavenia a možnosti prispôsobenia.
Odporúčame sa porozhliadnuť v ponuke popredného svetového výrobcu TP-Link, z ktorej dnes ako ukážku vyberáme model Archer C1200.
Vlastnosti routeru
· Jedná sa o dvojpásmový gigabitový router s podporou najmodernejšieho štandardu 802.11ac.
· Vďaka týmto parametrom si účastník môže užívať on-line hranie alebo streamovanie HD videa vo voľnom 5 GHz pásme, zatiaľ čo obvykle zahltenia 2,4 GHz pásma, zaberú menej náročné činnosti, ako je čítanie mailov, alebo bežné prezeranie webov.
· Celkovo tak užívateľ získa vynikajúcu stabilitu signálu, podporenú troma výkonnými anténami a prenosovú rýchlosť takmer 1200 megabitov za sekundu.
· Pre káblové pripojenie sú pripravené štyri gigabitové porty a tiež jeden USB konektor určený na zdieľanie tlačiarní alebo súborov v lokálnej sieti či pomocou FTP servera.
· Nastavenie routeru potom môžete navyše ešte veľmi ľahko spravovať a ovládať prostredníctvom bezplatnej aplikácie Tether vo slovenskom jazyku pre Android aj iOS.
· Väčšinu ľudí vôbec nenapadne, že by mali zariadenie nejako konfigurovať a zabezpečiť, aspoň tým, že zmenia implicitné heslo, nastavené výrobcom.
· Na internete existujú zoznamy práve týchto implicitných hesiel pekne pre každý druh zariadenia, a ak toto heslo ponecháte pôvodné, priamo vyzývate a pozývate hackerov do Vášho súkromia.